Monday, 12.11.2018, 08:29 PM (GMT)

Xhelal Zejneli: Mithat Frashëri - Kthimi në gjirin e tokës mëmë

Elvi Sidheri: Ngulimi historik shqiptar Arbanasi në Bullgari

Ymer Keta: Krah-qafë alpeve shqiptare

Fritz Radovani: Pse mbyllen disa kapituj?!

Skënder Blakaj: Kontributi shqiptar i Papë Albanit, përfshirë kryeveprën “Illyricum Sacrum” dhe Gjergj Kastrioti Skënderbeu

Kolë Tahiri: Murat Gecaj nga Tropoja! - Burim fjala, mjalt goja!

Entela Binjaku: Takim me lexuesit fierakë

Pëllumb Gorica: Në Theth, aty ku majat e maleve shikohen në pasqyrat e qiejve

Vildan Sharra: Historia hyjnore e dardanëve

Elvi Sidheri: Dokumente historike të vyera shqiptaro-bullgare

Xhelal Zejneli: Mithat Frashëri - Kthimi në gjirin e tokës mëmë

Veprimtari politik, prozatori, publicisti, përkthyesi Mithat Frashëri (1880-1849) lindi në Janinë. Kjo figurë e shquar njihet edhe me pseudonimet Lumo Skëndo dhe Mali Kokojka. Në letrat shqipe, emri i tij haset edhe si Mid’hat Frashëri. Shquhet sidomos në...
Gani Mehmetaj: Nëntori i 'çlirimit'! Elvi Sidheri: Ngulimi historik shqiptar Arbanasi në Bullgari Gani Mehmetaj: Historia e varrit më të famshëm (41-44) Fritz Radovani: Pse mbyllen disa kapituj?! Gani Mehmetaj: Historia e varrit më të famshëm (36-40)

Frrok Kristaj: Lezha - vend i shenjtë i shtetësisë shqiptare Nikë Gashaj: Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Shqipëria në Konferencën e Paqes në Paris 1919-1920 Vildan Sharra: Historia hyjnore e dardanëve Fotaq Andrea: Medaljoni varëse kameo me portretin e Skënderbeut, vepra e parë artistike për Heroin Kombëtar Lutfi Alia: Kongresi X i Pneumologjisë shqiptaro-kosovare

Xhylije Ibrahimi: Tërheqja e njohjeve, dështim i diplomacisë kosovare

Është e pajustifikueshme që njohjet të tërhiqen pikërisht në mandatin e ministrit Behxhet Pacolli, kur dihet se ai është lavdëruar shumë për punën që po bënte nëpër botë gjatë kohës sa ishte jashtë qeverisë. Madje, atyre që marrin vesh sado pak nga diplomacia, qoftë edhe nga periferia, u kujtohet shumë ...
Hazir Mehmeti: 100 vjet nga Republika e Parë e Austrisë Frank Shkreli: Riatdhesimi i eshtrave të Mid-hat Frashërit - një përcjellje dinjitoze nga Nju Jorku Nue Oroshi: Në Kosovë duhet të ndërtohet një koncept kombëtar kundër planeve të Serbisë Valon Jashari: Aorestia e diplomacisë së jashtme të Kosovës rrezikim i rrugës drejt BE-së Adil Fetahu: Kënga 'Vitin tjetër në Prizren' - thirrje për luftë

Entela Binjaku: Xhevat Ilazi - Cilësia fiton gjithmonë!

Ai quhet Xhevat Ilazi dhe jeton në qytetin Noordwijk të Hollandës që prej vitit 1993. Në fillimet e tij ka studiuar për teknik laborant në fushën e mikrobiologjisë, një sektor i ndryshëm nga gastronomia por pasioni për gatimin qëndronte prej kohësh fshehur tek ai.  Gjatë kësaj...
Zeqir Lushaj: Intervistë ekskluzive me juristin, publicistin, studiuesin dhe aktivistin Adil Fetahu Vahit Nasufi: Intervistë ekskluzive me rapsodin Ahmet Spahiu Gëzim Marku: Intervistë ekskluzive me këngëtarin e mirënjohur Pëllumb Vrinca Sopi & Laçi: Intervistë ekskluzive me arsimtarin Hysen Terziu Sopi & Laçi: Intervistë me z. Demush Mehmeti

Blerim Rrecaj: Cikërrima me bisht

Pupël e bardhë shpendi në hundën e një qeni të zi, e ky qen duket i lodhur e i uritur, i frikësuar e në ankth si do ta kalojë rrugën matanë në këtë supertollovi t'ka(hm)osit urban. Tufë balonash të lidhura në midis rruge dhe ca të tjera jashtë këtij grumbulli të cilat era më me ...
Shyqyri Fejzo: Bajram Xhangolli, biri i Shënepremtes që la lavdi në Korçë Mhill Marku: Gjithë jetën dallgët e detit shalova Ramiz Lushaj: Vitet më kanë fut në rreth Daniel Gazulli: Dhunimi i Gjuhës Shqipe Demir Krasniqi: Mora rrugën për Gollak

Ymer Keta: Krah-qafë alpeve shqiptare

Në vijim të viseve shqiptare. Ai “ veshi” lart në foto, që përben skajin verior të Republikës së Shqipërisë, që në terma gjeografik përcaktohet në 42 gradë e 39’ të gjerësisë veriore ku në dy anët e Alpeve  banohet nga popullsi shqiptare.  Në vijim të udhëtimeve ndër vite, në trevat shqiptare të “Shqipërisë Etnike” një nga pikësynimet e...
Besim Xhelili: Artistë shqiptarë me ekspozitë të përbashkët në Vjenë të Austrisë Tahir Bezhani: Plisi i bardhë - bardhësi shpirtërore shqiptare Milazim Kadriu: Kulla e Isa Boletinit u mbush përplot me plis të bardhë Frrok Vukaj: Venecia e mrekullive mbresëlënse Domenika Kapllaj: Udhëhiqemi nga dashuria e shpresa

Ajshe Leka: Si duhet të ushqeheni në fazën e menopauzës? Xhemaledin Salihu: 3 kërkesat e shqiptarëve të Luginës së Preshevës për bashkim kombëtar Ajshe Leka: Sa ndikojnë ushqimet në rritjen e shëndetit riprodhues? Ajshe Leka: Ushqime për shtatzëni të shëndetshme 'Detyrat' e fëmijëve gjatë verës, flet Entela Binjaku

Bashkim Saliasi: Hajri Kapllani, model i mësuesit

Mësues që japin lëndën e vështirë të matematikës, janë vërtetë të rrallë. Ajo që e bën atë të lehtë, varet nga komunikimi njerëzor, takti dhe përkushtimi njerëzor, - e nis bisedën e tij Luan Saliasi, që ka pasur fatin të dëgjojë nga shokët e shoqet e tij për mësues Hajri ...
Xhavit Kryeziu: Bejtullah Mujaj - një jetë kushtuar arsimit Mehmetali Rexhepi: Bislim Pireva (1946-2018) Murat Gecaj: Gjeniu i gjuhësisë shqiptare Uran Ukmehmetaj: Ismail Kadriu - gur themeltar i arsimit Klajd Kapinova: Dom Anton Kçira në dobi të kombit

Hysni Gucati: Në vend të një reagimi

Organizata e Veteranëve të Luftës të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës njofton të gjitha mediat dhe opinionin e gjerë se është duke analizuar dhe përcjellur situatën aspak të mirë që po behët kundër vlerave të Luftës së lavdishme çlirimtare dhe pjesëtarëve të saj, madje këto...
Fran Gjoka: Intervistë me z. Gëzim Tushi, Sociolog i njohur, 'Mjeshtër i Madh' Gjekë Gjonaj: Ngritja e përmendores Adem Demaçit në Nju-Jork ide fisnike Nue Oroshi: Përpjekje shekullore për ta bërë ushtrinë tonë Arbnore Fatmir Halimi: Atdhe Geci - Rilindja e Shtetit të Çamërisë Mhill Gecaj: Ndërtohet rruga për në Curraj i Epërm

Fritz Radovani: Novak Gjokoviq fitoi titullin e 69

Shkallat e mërritjes së Tyne deri tek finalja e Wimbledonit nuk ishin pa vështirsi.Perballja me lojtarët e njohun të Botës së tenisit ishte nder ma të fortat e këtyne viteve.Ishin afrue Kupës Wimbledonit Federer, Nadal, Gjokoviq, Anderson dhe Isner...
Kapiti: 4 shqiptarët e mëdhenj që mposhtën Serbinë Skënder Kapiti: Kosova, superfuqi e xhudos Fritz Radovani: Melbourne me Roger Federer Fritz Radovani: Federer fiton Kupën Botërore Gëzim LLojdia: Në Finlandë me këpucë të grisura


Newsletter