E marte, 10.12.2019, 01:41 AM (GMT)

Sabile Basha: Dezinformatat e Beogradit kundër grupeve e individëve shqiptarë që vepronin kundër Jugosllavisë

Lamtumirë Reshat Kripa!

Elvi Sidheri: Një Golgotë për t’u lexuar, në frymë Krishtlindjesh në diktaturë

Deo Graciani: Si e kapërceu Edi Rama vijën e kuqe në botën shpirtërore

Gjon Markokaj: At Gjergj Fishta Poet i Kombit

Kole Tahiri, Valbona Malo-Tahiri: Shenjteresha Tereze - shpirti i sakrifices humane dhe thjeshtesise njerezore, krenari shqiptare

Elvi Sidheri: Kur libri shndërrohet në pasion jetësor

Frank Shkreli: Solidariteti përballë kësaj fatkeqësie natyrore

Sejdi Berisha: Populli im nuk e meritonte këtë fatkeqësi të rëndë!

Kozeta Zylo: Në Bashkinë e Nju Jorkut festohet Dita e Flamurit Shqiptar

Xhelal Zejneli: Liria e Shtypit

Në vendet me shkallë të ulët të zhvillimit ekonomik, edhe demokracia është në nivel të ulët. Këtu bëjnë pjesë të gjitha vendet e Ballkanit perëndimor, si: Maqedonia e Veriut, Shqipëria, Kosova, Mali i Zi, Bosnja dhe Hercegovina dhe Serbia.Në vendet e sipërthëna, vështirëështë të flitet për lirinë e shtypit...
Gani Mehmetaj: Murtaja Aurel Dasareti: Besimi i tepruar në parajsë sjell ferrin në tokë Lamtumirë Reshat Kripa! Elvi Sidheri: Një Golgotë për t’u lexuar, në frymë Krishtlindjesh në diktaturë Ilir Çumani: Një Shqipëri si Luljeta!

Avzi Mustafa: Remzi Nesimi - Për gjuhën shqipe Sabile Basha: Libër-dëshmi për të burgosurit politik shqiptarë në Jugosllavi (1989) Sabile Basha: Libër i dhembjes dhe i krenarisë Fotaq Andrea: Les Pélasges, ont-ils existé?! Sabile Basha: Dëshmi për vlerësimin e situatës politike e të sigurisë në Kosovë nga kryesia e komitetit krahinor të Lidhjes Komuniste të Kosovës

Adil Fetahu: Letra e Josseph DioGuardit dërguar At Antonio Bellushit

Jam nga ata që rrallë i përcjell emisionet televizive, sidomos të fytyrave politike dhe debatet bajate të “analistëve të gjithëdijshëm”. Në televizion shikoj sportin, kryesisht futball, sepse në sport flitet për rezultate,  ndërsa në fusha tjera kryesisht  për dështime. Ndonjë emision kulturor, që janë të rralla dhe...
Ilir Çumani: Hiperbola nuk ka lidhje me bamirësinë! Fahri Xharra: Cili është ujku, të cilin nuk po e shohim? Ndue Ukaj: Çakajtë komunistë përballë shkrimtarit Agron Tufa Vildan Sharra: ‘’Zëri i Amerikës’’ dhe demo…hipokritët shqiptarë Dedë Preqi: Vuçiç nuk dallon nga kriminelët e masakrës së Raçakut

Vahit Nasufi: Intervistë Ekskluzive me këngëtarin Bexhet Jagodini

Në jug - perëndim të Republikës së Maqedonisë Veriore shtrihet Kërçova, e pozicionuar në një vend të rrafshët, e rrethuar nga malet të veshur me pyje dhe fshatrat piktoresk, që i japin një pamje gjeografike të mrekullueshme. E qeshur dhe plot jetë, monumentet arkeologjike, atraksionet e ndryshëm, kalaja e qytetit...
Entela Binjaku: Përkthyesi besnik i Kadaresë rrëfen për lexuesit shqiptarë Vahit Nasufi: Intervistë ekskluzive me doajenin e këngës polifonike kërçovare, z. Vebi Azirin Sylejman Morina: Bisedë me akademikun kroat me origjinë arbneshe Hrvoje Mazijen Vahit Nasufi: Intervistë Ekskluzive me këngëtarin Nasuf Jusufi Entela Binjaku: Xhevat Ilazi - Cilësia fiton gjithmonë!

Poezi nga Brahim Avdyli

Brahim Ibish Avdyli është i lindur më 5.9.1960, në fshatin Morinë, Komuna e Gjakovës, Republika e Kosovës dhe i takon plejadës së shkrimtarëve të fundviteve shtatëdhjetë dhe të fillimviteve tetëdhjetë të shekullit të kaluar (XX)...
Albert Zholi: Buqa Softa - Flakë pasioni Tahir Bezhani: Rrugët e përlotura Demir Krasniqi: Krimet e UDB-së në fshatin Likovë të Kumanovës Mevlud Buci: Dritë e zotit në tokë të Arbnisë Armela Hysi: Elitat e mohuara... Krenari Kombëtare

Kadri Tarelli: Takim me shkrimtarë shqiptarë nga Sueda

Ishte një lajm i bukur, madje i veçantë për shkollën jopublike “Planetary school” të qytetit të Durrësit, që në mes të vjeshtës së tretë, 2019, të presë mërgimtarët Sokol Demaku dhe Hamit Gurguri, të dy shkrimtarë shqiptar nga Kosova, anëtarë të Lidhjes së shkrimtarëve dhe artistëve të Suedisë...
Hazir Mehmeti: Orë letrare në shënim të Ditës së Pavarësisë së Shqipërisë në Vjenë Idriz Zeqiraj: Nëndega e LDK-së në NRW organizon "Darkën e Lamës" Frrok Vukaj: Bukuri Natyrore e Vlera Qytetarie Hazir Mehmeti: Në Vjenë u promovua Fitorja diplomatike e UÇK-së Kadri Tarelli: Vilhelme Vrana Haxhiraj vjen në Durrës

Fahri Dahri: Dodona lartëson vetëm në Thesproti

Arësyeja e shkrimit që ndërmora, nuk lidhet me “Tomorrin hyjnor”, por me disa saktësime të domosdoshme, të cilat ndofta nga mos njohja e zonave gjeografike, artikullshkruesi ka devijuar nga e vërteta e vendndodhjes së Tempullit “Dodonë”, e cila, siç thotë dhe autori: “Dodona është ndërtuar në një epokë shumë të hershme, në epokën mitologjike”...
Alfred Papuçiu: 8 maji dhe shpresa për mjekimin e Talasemisë Bajram Cena: Sinuzitet akute dhe trajtimi i tyre gjatë viteve 1973 – 1983 në repartin e ORL Ajshe Leka: Ndryshimi stilit të jetesës në mënyrën më të mirë të të ushqyerit Reshat Nurboja: Histori e shkurtër e Pejës nëpër vite e shekuj Gjekë Gjonaj: Ushqimet tradicionale të Trieshit

Enver Bytyçi: Pjetër Bogdani - Personaliteti më i madh shqiptar i shekullit XVII

Të gjithë serbët, pa përjashtim, gjatë dy shekujve të fundit kanë shkruar se Beteja e Kosovës e vitit 1689-1690 midis Perandorisë Autro-Hungareze dhe Perandorisë Osmane ndodhi e ashtuquajtura “kataklizmë e popullit serb në Kosovë”! Sipas tyre kjo betejë bëri që 37 000 familje ose 180 200 serbë u shpërngulën nga trevat e Kosovës...
Fran Gjoka: Kryeinfermierja Gjela Bushi, një nga përfaqësueset më dinjitoze të brezit të saj Gjon Markokaj: At Gjergj Fishta Poet i Kombit Kole Tahiri, Valbona Malo-Tahiri: Shenjteresha Tereze - shpirti i sakrifices humane dhe thjeshtesise njerezore, krenari shqiptare Enver Bytyçi: Profeti me pamjen prej engjëlli mbrojtës me emrin Ibrahim Rugova! Agim Deva: Bedri Dedja, baba i modernitetit në letërsinë tonë për fëmijë

Thirrje Presidentit të Malit të Zi

Nju Jork, NY –Dyzina udhëheqsish dhe organizatash të komunitetit shqiptaro-amerikan i kanë dërguar një letër Presidentit të Malit të Zi, Z. Milo Gjukanoviq, duke i kërkuar atij që të t’i kushtojë vëmendje “diskriminimeve dhe ngacmimeve kundër qytetarëve me origjinë...
Diaspora Shqiptare Zvicër: Të gjithë për njëri-tjetrin, jemi popull i një gjaku Saimir Lolja: Për 28 Nëntorin, Ditën e Shpalljes së Pavarësisë Shqiptare Simpozium Shkencor për At Gjergj Fishtën në New York, 2 nëntor, 2019 Sevdail Hyseni: Patrik Haziri, thyen rekordet e shikueshmërisë në televizionin zviceran Alma Lama: Shumë e nderuar që jam pjesë e Këshillit të Ambasadorëve Shqiptarë

Alfred Papuçiu: Kur Federer shprehet se ka ngatëruar dylbitë

Revista e modës "Vogue" pranon se Roger Federer është një kampion i tenisit, i modës, gjithashtu i jetës së tij familjare.Për "Vogue", Federer u përgjigjet 73 pyetje, në 12 minuta.Ka shumë kujtime, anekdota të kaluara, tenis, sigurisht, por edhe...
Alfred Papuçiu: Roger Federer, tenisti më i madh të të gjitha kohërave Fritz Radovani: Australiania Ashleigh Barty fiton Roland Garos Fritz Radovani: Tenisti Novak Gjokoviç fitues kupës për të shtatën herë në Melbourne Fritz Radovani: Novak Gjokoviq fitoi titullin e 69 Kapiti: 4 shqiptarët e mëdhenj që mposhtën Serbinë


Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese